۴ محصول جدید سایپا تا آخر امسال به بازار می‌آیند

سایپا تصمیم دارد که تا آخر امسال، ۴ محصول جدید بر اساس پلت‌فرم ملی SP100 را به بازار عرضه کند. به گزارش ایران‌جیب، سعید مدنی، مشاور خودرویی وزیر صنعت، معدن و تجارت از طراحی و آماده سازی خط تولید پلتفرم ملی SP100 در گروه خودروسازی سایپا خبر داد و گفت:”تا پایان امسال ۴ مدل خودرو روی پلتفرم ملی سایپا تولید و به بازار عرضه می شود.”

SP100 نام پلت‌فرم اختصاصی سایپا است. سایپا این پلت‌فرم را به منظور تولید محصولات جدید در کلاس‌های مختلف طراحی کرده است. پیش از این، بنا به گزارش سایپانیوز، معاون برنامه‌ریزی جامع تولید گروه خودروسازی سایپا از تولید محصولات جدید در سه کلاس هاچ‌بک، چهار در و SUV در سال ۹۵ خبر داده بود.

سعید مدنی هم‌چنین اضافه کرد:”قطعاً در سال جاری، محصولات جدیدی در قالب همکاری های اخیر خودرویی وارد بازار خودروی کشور خواهد شد. بر این اساس بخشی از محصولات مشترک ایران خودرو و پژو و همچنین محصولاتی بر مبنای طراحی پلتفرم ملی سایپا تا پایان امسال وارد بازار می شوند.”

همان‌طور که می‌دانید، دیروز مراسمی برای امضای قرارداد و تفاهم‌نامه ده جانبه برای طراحی و تولید پلت‌فرم محصولات جدید برای ایران‌خودرو امضا شد. در این تفاهم‌نامه، نام شرکت‌های بزرگی مثل پنین‌فارینا ایتالیا و ماهله آلمان به چشم‌ می‌خورد. گفته شد که طی ۱۰ سال آینده، ۲۳ محصول جدید در انواع کلاس‌های سدان، هاچ‌بک، کراس‌اور و شاسی‌بلند روی پلت‌فرمی ماژولار تولید و عرضه می‌شود. پلت‌فرم ماژولار باعث می‌شود تا شرکت با کم‌ترین هزینه، خودروهایی در کلاس‌بندی‌های مختلف روی پلت‌فرمی مشترک طراحی کند. قرار است اولین محصول این قرارداد در نیمه دوم سال ۹۸ به بازار ایران وارد شود.

نکته مهم دیگر، همکاری ایران‌خودرو با دانشگاه‌های صنعتی شریف و امیرکبیر به منظور طراحی و تولید خودروهای هیبریدی و برقی بر اساس همین پلت‌فرم بود. هزینه این سرمایه‌گذاری برای اجرا این قرارداد بیش از هزار میلیارد تومان برآورد شده است.

به نظر می‌رسد که با ورق خوردن فصل جدیدی در صنعت خودروسازی کشور، شاهد تولید و عرضه محصولات مختلفی باشیم که بر پایه پلت‌فرم‌های بومی طراحی می‌شوند. این تحول باعث  می‌شود که خودروهای قدیمی کنار بروند و اتومبیل‌های جدید، جایگزین آن‌ها شوند.